הורים נוטשים

רוויטל קיבק ארמה

 

אמא, שובי הביתה

כיצד הפכה נטישת הילדים לאופצייה ברת קיימה בעידן הגירושים? מהן הסיבות השונות המביאות הורים לנטוש את ילדיהם ואיזה מחיר ישלמו על כך הילדים?

מאת: 09:23 28.04.2008

 

בהורות אין פסקי זמן (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)

קשה לאיית ולדקדק את המילה "נטישה". היא פוגענית, הרסנית, מטלטלת ומקבלת משמעות קשה עוד יותר כשמדובר בילד שננטש ע"י הוריו. ראיון עם ד"ר אלישבע זהר רייך, מטפלת ומדריכה מוסמכת לטיפול בפרט, בזוג ובמשפחה, מנהלת את מרכז יחסים - מרכז טיפולי ובי"ס לזוגיות ומשפחה.כשאין שיתוף פעולה"במשפחות בהן מתקיים סכסוך מתמשך של גירושים ואין יכולת לשיתוף פעולה הורי, ישנם מקרים בהם פתרון ההורה הלא משמורן לעצם הסכסוך, הוא הימלטות וניתוק קשר עם הילדים. יש ואקט הגירושים עצמו נתפס כבגידת בן/בת הזוג, שהחליט על הגירושים. ההורה, הרואה עצמו כ"ננטש'", נוטש כתגובת נגד את משפחתו, כולל ילדו".מחיקת העבר המשפחתי"הנטישה יכולה להיות לתקופה מוגבלת, אך ישנם הורים (בד"כ אבות), המקימים משפחה חדשה, מוותרים על הקודמת, על ההשקעה, המאבקים המשפטיים וכאילו 'פותחים דף חדש'. המדובר בנטישה ממושכת, "נטישתחיים", בה ההורה מוותר על ילדיו ואינו מקיים שום קשר עמם". לבד במערכה"יש מקרים בהם הנטישה היא סימפטום של יאוש, חוסר אונים, העדר חוסן נפשי, שחיקה ובריחה מהתמודדות. בגירושים בסיכון גבוה, כשההורה המגדל יוצר קואליציה סימביוטית עם הילדים, ההורה הלא משמורן מוקע מתוךהמשפחה בתהליך רגשי או בהסתה, וכדי לא לחוות את הבדידות הוא מתרחק, נוטש ונתפס בעיני עצמו כקורבן".אישיות מופרעת"אישיות בלתי בוגרת הנובעת מתוך קווים של הפרעת אישיות או בהפרעת אישיות, מאובחנת כאשר ההורה הנוטש הינו נרציסיסט, מרוכז בעצמו, בעל תקשורת המאופיינת בכעס ובפיצול (split), רואה את העולם בצבעים של שחור ולבן וחסר מודעות לגבי הנזקים שהוא גורם לילדיו. סביר להניח, כי אותו אדם סבל גם הוא מהעדר תקשורת הורית נאותה ועל כן נעדר יכולת ליצור אינטימיות ולהוות עבור הילד מודל של הורה בוגר ומזין".אמא נוטשת?"השפעת נטישת אם את הילדים היא הרבה יותר קשה מנטישת אב. סיבות הנטישה אצל נשים נובעות מאישיות דלה, דיכאון אחר לידה, העדר מסוגלות הורית, שעל פי רוב גם היא מאובחנת. אותן נשים בדרך כלל עושות מאמצים לחזור לחיי הילד בעזרת גורמי רווחה, מרכזי קשר וקבלת טיפול".

נזק נפשי לילד

"יש והילד ממשיך לתפקד בחברה ובבית הספר כאילו לא קרה כלום ואולם בתוכו הוא עוצר עלבון, כעס, רגשי אשמה, בלבול וסוד. יש והבעיות הרגשיות משפיעות גם על התפקודים האחרים והילד מתפקד כילד בעייתי בכל תחום".קושי נפשי גדול"האם הנוטשת עוברת משבר קשה באותו מעבר חד שבין היותה הורה במשרה מלאה והפיכתה להורה נוטש. מה שמאפיין את הנשים הוא משבר דיכאון, רגשי אשמה, ירידה דרסטית בדימוי העצמי וצורך בטיפול ובשיקום. גם גברים שנטשו, בשל אלימות האם או בשל סרבנות קשר קשה והרמת ידיים לאחר התמודדות אינטנסיבית, מציינים את התקופה הקשה שעברו עם המעבר החד בין הורות במשרה מלאה ועד הפיכתם הורים בנתק".חוק הכשרות המשפטית"אמהות רבות התלוננו בפני לא אחת על חוסר מעורבות, אי לקיחת אחריות או העלמות האב מחיי הילדים, בהיעדרות הדרגתית או באופן פתאומי ללא הכנה.מאחר ותיקי בית המשפט נסגרו והן אינן נמצאות בטיפול כלשהו, אין מי שיעזור בקיום קשר טוב או בחיבור קשרים מנותקים בין הילדים לאב. אותן אמהות יכולות להגיש תביעה על הפרת ההסכם שנחתם בין ההורים ואי קיומו או לבקש תוספת של החזר הוצאות בגין טיפול בלעדי בילדים. במקביל, הן יכולות לפנות באמצעות ההוצאה לפועל - במקרים בהם האב הפסיק לשלם מזונות, אלא שפתיחת תיק בית משפט / בית דין מצריכה עלויות כספיות שלשכירת עורך דין. האמהות מודעות לכך, כי בנושא ספציפי זה של נטישה או נטישה חלקית אין בכח הערכאות המשפטיות לאכוף את החוק ולהטיל סנקציות על ההורה הנוטש".קצבת ילד נטושבחברה הישראלית ניתנת "קיצבת ילד נטוש" באמצעות המוסד לביטוח לאומי לאותם ילדים שהוריהם נטשו אותם בשל חוסר יכולת למסוגלות הורית עקב בעיות נפשיות, צריכת סמים ואלכוהול. קיצבה זו משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי לבן משפחה מגדל אחר, למשפחה אומנת או לפנימיה, ודמי כיס לאותו ילד הנמצא בפנימיה.

בנים ובנות

אי שפיות זמנית

"מחקרים מצאו, כי קיומה של דמות מגדלת מזינה ומשמעותית, מאפשרת לבנים ולבנות לגדול באופן תקין. הנזק הגדול ביותר נמצא בקרב בנים שאמהותיהם חלשות ואבותיהם נטשו אותם. העדר מודל גברי מתפקד גרם לבנים לירידה בלימודים, אגרסיביות ועד התחברות לקבוצות תת עברייניות.לגבי בנות נמצא, כי אם אובחנה האם כבעלת הפרעות נפשיות והילדות הורחקו ממנה וזכו בבית חם ובאב משמעותי או דמות אחרת משמעותית, הן חשו הקלה וקיבלו עזרה להתפתחות נפשית תקינה".איך מספרים לילדים שאבא הלך?"בראש וראשונה לא להשחיר את דמות ההורה, אלא לתת הסבר של מצוקהוהעדר יכולת של ההורה הנוטש ולחזק את הילד עצמו. לומר לו כי הוא ילד טוב ואהוב ואינו אשם במאומה, וכי כשיגדל בוודאי יהיה הוא עצמו הורה טוב ומיטיב. הורה מגדל יציב ובוגר ינסה לרכך עבור ילדו את עובדת גדילתו במשפחה חד הורית או את נטישתו. ההורה המגדל יאמר כי ההורה הנוטש חי בחו"ל, אוהב את ילדו ואף בימי חג יקנה ההורה המגדל מתנות לילד "בשם" האב/האם כאשר הילד בגיל הרך. עם התבגרותו של הילד ובהתאם לשאלותיו, תינתנה תשובות אמיתיות יותר ואם יש צורך ניתן להעזר בהדרכה הורית ובגורמי טיפול".פנו לעזרה"אני ממליצה לכל ההורים שנטשו או העומדים על סף נטישה לטפל בעצמם ולקבל הדרכה הורית למען קשר יציב עם הילדים, ולו גם חלקי. וגם: אל תאפשרו נטישות חוזרות ונישנות. לאחר הנטישה הראשונה יש לערב אנשי מקצוע".

יחסים - ד