להתגרש חכם המשפחה בסבך הגירושין

 

באחד-עשר פרקי הספר פורשת ד"ר אלישבע זהר רייך לפני הקוראים את סיפוריהן של משפחות בסבך הגירושין, את ההתמודדות עם אובדנים, שינויים ותפניות בחייהן. בכל אחד מהפרקים מושלך אור על נושא מרכזי, ספציפי, בדרך שיכולה לעורר את מודעותם של אנשים רבים הנמצאים במצב דומה במעגל חייהם, ואף לסייע להם.

ד"ר אלישבע זהר-רייך

 

שלל הנושאים העולה מן הספר הוא מרתק ומאלף. אלימות במשפחה, סרבנות קשר של ילדים מוסתים כנגד אחד ההורים, מאבקים בסוגיות של משמורת, משמורת משותפת וחזקת הגיל הרך. נשים הבורחות למקלט עם ילדיהן, גירושים מאוחרים מאוד (אחרי עשרות שנים של נישואים) וה"משפחה החדשה" על גילוייה השונים, כגון שני אבות הומוסקסואלים המגדלים יחד ילדה. הנטישה והשלכותיה שאינן מרפות גם שנים רבות אחרי הגירושין ועוד. קולם של הילדים מקבל ביטוי בפרק בשם זה, המאויר בציורי ילדים אותנטיים.

כל פרק מסתיים בסיכום המעדכן את החידושים המשפטיים ואת השינויים החברתיים שנוצרו במהלך העשור האחרון.

 

"דילמות רבות עומדות בפני האדם המתגרש, הוא אינו יכול להציב, בכוחות עצמו, את השאלות הנכונות. הוא אינו יכול לדעת כיצד לנהוג ואינו יכול לצפות כיצד ינהגו בן/בת זוגו, ילדיו, בני המשפחה והחברים. הוא אינו מכיר את בית הדין הרבני ואת בית המשפט למשפחה ואיך עליו להתנהג בהם. הוא גם אינו יכול לדעת מה תהיה תגובת הגורמים הטיפוליים בקהילה וכיצד ייצג אותו עורך דינו.

כל ערכאה משפטית הינה עולם בפני עצמו. עליו לדעת לקרוא נכון את המפה, לפרש התנהגויות, לדעת את החוק, להכיר את התקנות, להבין את התנהלותה של כל מערכת. הפתעות וחוסר מוכנות עלולים להיות הרי גורל.

 

לכן תפקידו של המטפל חיוני כל כך. הוא מפגיש את החלק "היודע" שבמטופל עם הלא מודע שלו. את שפע המידע המונח על שולחנו הוא מפגיש עם העולם הסובייקטיבי של המטופל, כדי להבין את הביוגרפיה האמיתית של המטופל ואת מהלכי נפשו. חדר הטיפול הופך לשדה המאפשר למטופל לשאול את שאלותיו ולעשות את מסעותיו.

 

הגירושין מציבים לפני המתגרש התנסויות ופעילות שלא היה מאחל לעצמו. עליו להתמודד איתם, לא להתקבע בהרגשה של קורבנות, מסכנות ומלחמתיות. יש ללמוד לשלם מחירים, להגיע לתובנות, ומתוך שבירת התבנית, התמודדות  ויצירת תפניות תבואנה ההתפתחויות הנכונות והמתגלגלות."

ציטוט מתוך המבוא לספר.

 

סיומו של הספר בפרק "להתגרש חכם" מציג אפשרות של גירושין בשיתוף פעולה , המבטלים את הצורך בתביעות חוזרות ונשנות בערכאות השונות ומונעים את השלכותיהן ההרסניות למשך שנים רבות.

 

הספר, הכתוב בשפה צלולה וקולחת מיועד לשרויים במשבר משפחתי החפצים לצאת ממנו בנזק מזערי. גם המטפלים ימצאו בו מקור עשיר של ידע טיפולי ותחוקתי מעודכן. מעל לכל הספר נכתב בשילוב של ידע מקצועי, נסיון, אמפתיה ורגש.

 

 

פורסם גם באתר פסיכולגיה עברית

יחסים - ד